Official Ball:

Find us:

UPCOMING EVENTS
TOURNAMENTS
JUNIOR
Sportama Junior Grandprix Under 10 - Series VI
Sportama Junior Super Series XVI
SPORTAMA JUNIOR GRANDPRIX (10 & UNDER) - Seri IV 2014
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES XI - BANDAR LAMPUNG
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES X
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES IX - BANTUL
SPORTAMA JUNIOR GRANDPRIX (10 & UNDER) - Seri III 2014
Sportama Junior Super Series VIII-Malang
Sportama Junior super Series VII
Sportama Junior super Series VI-Temanggung
Sportama Junior Grand Prix (10 & Under) - Seri II 2014
Sportama Junior super Series V
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES IV 2014
SPORTAMA JUNIOR GRANDPRIX (10 & UNDER) - Seri I 2014
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES III 2014
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES II 2014
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES I 2014
ARCHIVE
SPORTAMA JUNIOR GRANDPRIX (10 & UNDER) - Dec
HARUM ENERGY NATIONAL JUNIOR MASTER 2013
SPORTAMA JUNIOR GRANDPRIX (10 & UNDER) - Oct
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES XII 2013
SPORTAMA JUNIOR GRANDPRIX (10 & UNDER)
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES XI 2013
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES X 2013
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES IX 2013
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES VIII
UNIV. NEGERI MALANG - SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES VII
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES VI
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES V 2013
SPORTAMA JUNIOR GRAND PRIX (10 & UNDER) - APRIL
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES IV 2013
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES III 2013
SPORTAMA JUNIOR GRAND PRIX (10 and Under) 2013 - February
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES II 2013
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES I 2013
SPORTAMA JUNIOR MASTER 2012
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES VIII
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES VII
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES VI
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES V
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES IV
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES III
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES II
SPORTAMA JUNIOR SUPER SERIES I
RANKING
RANKING 2014
Boys 12
Boys 14
Girls 12
Girls 14
Boys 16
Girls 16
RANKING ARCHIVE
Boys 12-2013
Boys 14
Girls 12
Girls 14
Boys 12
Girls 12-2013
Boys 14-2013
Girls 14-2013
Girls 16-2013
Boys 16-2013
ADULT
INDONESIA MASTER
Harum Energy Mens Doubles Invitation
GARUDA INDONESIA TENNIS MASTERS 2012
PRO-CIRCUIT
LEAGUE
WORKSHOP
EXHIBITION

Sportama Junior Grand Prix (10 & Under) - Seri II 2014

OVERVIEW

Date : April, 4th - 6th, 2014

Venue : The Sultan Hotel, Jalan Jendral Sudirman, Jakarta

Division: 10 & Under - born on or after January 1, 2004

There are three different divisions:
1. Green: Advance – Players should have basic fundamental with consistency and placement.
Using full size court and 25% slower then yellow ball.

2. Orange: Intermediate – Players should have basic fundamental with consistency.
Using 18 x 6,4 M court size and 50% slower then yellow ball.

3. Red: Beginner – Basic serve and groundstrokes.
Using 12,8 x 6,1 M court size and 75% slower then yellow ball.

Players should register for the division they believe they will be competitive in, based on an honest assessment of the players, such that they will not be overly dominant or under competitive.

Registration : Email to : sportama@yahoo.com or fax to +62 21 57936088.
Deadline : Tuesday – April 1, 2014 at 6:00 pm.
Fee :
Orange / Green: IDR 250,000,
Red: IDR 200,000
Note: All payments are final and have to be made before deadline with receipts.

Schedule of play will be posted in www.sportama.com and facebook.com/tennis sportama on Thursday, April 3, 2014 at noon or call +62 21 579 36022 between 9am to 5pm WIB.

We have the right to ask for birth certificate to check the validity of the player.

Entry Fee Transfer To :
Bank BCA Branch Rasuna Said
Acct Name : PT. Sport Nusantara Management
Acct # : 217-312 2144

Receipt of payment must be confirmed by send email to : sportama@yahoo.com or fax to +62 21 579 36088.

ENTRY FORM
SPORTAMA JUNIOR GRAND PRIX 2014

Name : ____________________________________________

DOB :   ____________________________________________            Phone : ____________________ /____________________

Email Address : ______________________________________

Club : _____________________________________________
Tournament Series : __________________________________

Tournament Date : ___________________________________

Division :   (   ) Red   (   ) Orange   (   ) Green Boys   (   ) Green Girls

* please choose (√)

Pool A

No Nama 1 2 3 4 Main Menang Kalah Set Game Ranking
1 Stefan Murdiono - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
2 Claudio R Lumanauw - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
3 Indiana B Menajang - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -

 

Pool B

No Nama 1 2 3 4 Main Menang Kalah Set Game Ranking
1 Joshua M Johanes - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
2 Nigel Ong - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
3 Omarr H Parnando - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -

Pool C

No Nama 1 2 3 4 Main Menang Kalah Set Game Ranking
1 Brendan N Hendrata - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
2 Lois M. V. D. Tarigan - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
3 Audric Madyapanna - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - 1 - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -

 

Pool "A"

1 vs 2 (sat, 9.30 AM)          2 vs 3 (sat, 11.30 AM)           1 Vs 3 (sat, 1.30 PM)

 

Pool "B"

1 vs 2 (sat, 9.30 AM)          2 vs 3 (sat, 11.30 AM)           1 Vs 3 (sat, 1.30 PM)

 

Pool "C"

1 vs 2 (sat, 9.30 AM)          2 vs 3 (sat, 11.30 AM)           1 Vs 3 (sat, 1.30 PM)

 

 

 

No Nama 1 2 3 4 Main Menang Kalah Set Game Ranking
1 Diandra P Avantia - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
2 Natalia Michta - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
3 Nea K Pieroelie - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
4 Nabila Hasibuan - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -

1 vs 2 (sat, 09.30 AM)               1 vs 3 (sat, 12.30 PM)

3 vs 4 (sat, 09.30 AM)               2 vs 4 (sat, 12.30 PM)

1 vs 4 (sun.....)

2 vs 3 (sun.....)

 

Winner
-
-
Valentino B.K 
Valentino B.K (TGR)
Bye-
-Sat, 12.30PM
Ray Tandjung (TGR)
ZeldaSat, 10.30AM
--
-
Jason Halim (BDG)
Davin Joewono (DKI)Sat, 10.30AM
- Sat, 12.30PM
Levi Hidajat (DKI)
Ingvar A Rusli (SBY)Sat, 10.30AM
--
-
-
Jayden F Jusuf (BDG)
Jacqueline Hartono (DKI)Sat, 11.00AM
-Sat, 12.30PM
Kenneth Tandjung (TGR)
Angelina D MarinoSat, 11.00AM
--
-
Justmin Da Costa (DKI)
Katiana Indrasasana (DKI)Sat, 11.00AM
Joanne L HartonoSat, 01.00PM
Bye
Joanne L Hartono (BDG)-

 

Copyright © 2012 Sportama
Website Hosted By Daxa Networks

 
SUBSCRIBE TO US
SPONSORS
OFFICIAL HOTEL