• +62 21 579 36022

  • info@sportama.com

SPORTAMA JUNIOR GRAND PRIX 10 & UNDER II - 2017

Sportama Junior Grand Prix 10 & Under II - 2017

Date:
29 April 2017 - 30 April 2017
Venue :
Sultan Hotel, Jakarta
Contact :
021-57936022
Web :
www.sportama.com
Registration :

The register is should be applied through online at www.sportama.com

Registration via Phone, email, or fax will be not accepted.

Deadline :

- Orange & Green Division on Wednesday, April 26, 2017 at 6.00 pm.

- Red Division on Friday, April 28, 2017 at 6.00 pm

Fee :

Orange & Green : IDR 300,000 /person,

Red: IDR 250,000 /person

(Please transfer the fee to our account before the deadline).

Divisions:

10 & Under : born on or after January 1, 2007

- Green Balls : Players should have basic fundamental with consistency and placement (using full size court & 25% slower then yellow ball).

- Orange Balls : Players should have basic fundamental with consistency (using 18 x 6,4 M court size and 50% slower then yellow ball).

 

8 & Under : born on or after January 1, 2009

Red Balls : Basic serve and groundstrokes (using 12,8 x 6,1 M court size and 75% slower then yellow ball).

Schedule of play :

Drawing and schedule of play will be posted in our website (www.sportama.com) on Friday at noon.

Registration has been closed

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Gana Banyu
2 Jordan Seow
3 Joshua Theodore Suryanto
4 Lucas Emmanuel Surjo Gumanti
5 Zach Arsa Soelistyo
6 Nathan Cornelius Kim
7 Justin Suryadi
8 Bryan Suryadi
9 M Fakhri Akbar Siregar
10 Max Newton Halim
11 Darryl Matthew Widjaja

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Arka Hiro
2 Corey Lau
3 Denzel Law
4 Daryl Matthew Widjaja
5 Maximilian Marco Setjadi
6 Fabian Wibowo

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Kevin Marino Tedjomulja
2 Vivaan Sukhadia
3 Brandon Marciano Lehman
4 Cobey Lau
5 Fathony Akmal Wibawa
6 Rizky Suhendar
7 Sheraz Khan
8 Keitaro Hendrajanto
9 Enzo Theodore Kamarga
10 Edbert Rafael Kurniawan
11 Jamond Tsang Suwandi
12 Raharjo Wahono
13 Rehan Manoj Bharwani
14 Filbert Alexander Ibarat

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Gwen Emily Kurniawan

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Quirina Trea
2 Anjali Kirana Junarto
3 Keisha Allison Halim

MAIN DRAW

POS PLAYER
1 Natasha Law
2 Sheryl Natalie Halim
3 Alina Zada Nugroho
4 Faiza Queena Safiya
5 Sameera Talwar
6 Emilia Michta
7 Valisha Velle Chandra

Sportama Junior Grand Prix 10 & Under II - 2017
BOYS GREEN

  • Filbert Alexander Ibarat
  • -
  • 8
  • -
  • Vivaan Sukhadia
  • -
  • 2
  • -
  • Kevin Marino Tedjomulja
  • -
  • 6
  • -
  • Filbert Alexander Ibarat
  • -
  • 8
  • -
  • Vivaan Sukhadia
  • -
  • 8
  • -
  • Fathony Akmal Wibawa
  • -
  • 1
  • -
  • BYE
  • -
  • -
  • -
  • Kevin Marino Tedjomulja
  • -
  • -
  • -
  • Raharjo Wahono
  • -
  • -
  • -
  • Filbert Alexander Ibarat
  • -
  • wo
  • -
  • Vivaan Sukhadia
  • -
  • 9
  • -
  • Cobey Lau
  • -
  • 7
  • -
  • Fathony Akmal Wibawa
  • -
  • -
  • -
  • BYE
  • -
  • -
  • -
  • 1
  • Brandon Marciano Lehman
  • -
  • -
  • -
  • 2
  • BYE
  • -
  • -
  • -
  • 3
  • Sheraz Khan
  • -
  • 8
  • -
  • 4
  • Kevin Marino Tedjomulja
  • -
  • 6
  • -
  • 5
  • Raharjo Wahono
  • -
  • 1
  • -
  • 6
  • Rizky Suhendar
  • -
  • 8
  • -
  • 7
  • Filbert Alexander Ibarat
  • -
  • 3
  • -
  • 8
  • Jamond Tsang Suwandi
  • -
  • 8
  • -
  • 9
  • Vivaan Sukhadia
  • -
  • 6
  • -
  • 10
  • Enzo Theodore Kamarga
  • -
  • 8
  • -
  • 11
  • Rehan Manoj Bharwani
  • -
  • 8
  • -
  • 12
  • Cobey Lau
  • -
  • 4
  • -
  • 13
  • Edbert Rafael Kurniawan
  • -
  • 8
  • -
  • 14
  • Fathony Akmal Wibawa
  • -
  • 2
  • -
  • 15
  • BYE
  • -
  • -
  • -
  • 16
  • Keitaro Hendrajanto
  • -
  • -
  • -
  • Brandon Marciano Lehman
  • -
  • 8
  • -
  • Sheraz Khan
  • -
  • 0
  • -
  • Rizky Suhendar
  • -
  • 1
  • -
  • Jamond Tsang Suwandi
  • -
  • 8
  • -
  • Enzo Theodore Kamarga
  • -
  • 8
  • -
  • Rehan Manoj Bharwani
  • -
  • 4
  • -
  • Edbert Rafael Kurniawan
  • -
  • 3
  • -
  • Keitaro Hendrajanto
  • -
  • 8
  • -
  • Brandon Marciano Lehman
  • -
  • 8
  • -
  • Jamond Tsang Suwandi
  • -
  • 1
  • -
  • Enzo Theodore Kamarga
  • -
  • 8
  • -
  • Keitaro Hendrajanto
  • -
  • 4
  • -
  • Brandon Marciano Lehman
  • -
  • 8
  • -
  • Enzo Theodore Kamarga
  • -
  • 1
  • -

Sportama Junior Grand Prix 10 & Under II - 2017
GIRLS GREEN

  • Faiza Queena Safiya
  • -
  • 9
  • -
  • Valisha Velle Chandra
  • -
  • 7
  • -
  • BYE
  • -
  • -
  • -
  • Faiza Queena Safiya
  • -
  • -
  • -
  • Alina Zada Nugroho
  • -
  • 4
  • -
  • Valisha Velle Chandra
  • -
  • 8
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 1
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 2
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 3
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 4
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 5
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 6
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 7
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 8
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 9
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 10
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 11
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 12
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 13
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 14
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 15
  • -
  • -
  • -
  • -
  • 16
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Emilia Michta
  • -
  • -
  • -
  • BYE
  • -
  • -
  • -
  • Natasha Law
  • -
  • 8
  • -
  • Faiza Queena Safiya
  • -
  • 4
  • -
  • Alina Zada Nugroho
  • -
  • 1
  • -
  • Sameera Talwar
  • -
  • 8
  • -
  • Valisha Velle Chandra
  • -
  • 3
  • -
  • Sheryl Natalie Halim
  • -
  • 8
  • -
  • Emilia Michta
  • -
  • 8
  • -
  • Natasha Law
  • -
  • 3
  • -
  • Sameera Talwar
  • -
  • 6
  • -
  • Sheryl Natalie Halim
  • -
  • 8
  • -
  • Emilia Michta
  • -
  • 8
  • -
  • Sheryl Natalie Halim
  • -
  • 3
  • -

Sportama Junior Grand Prix 10 & Under II - 2017
ORANGE

Group A
No Name Maximilian Marco Setjadi Quirina Trea Fabian Wibowo Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Maximilian Marco Setjadi
- - -
- - -
- 6 -
- 1 -
- 0 -
- 6 -
2 1 1
-
-
-
-
- II
2 Quirina Trea
- 1 -
- 6 -
- - -
- - -
- 0 -
- 6 -
2 - 2
-
-
-
-
- III
3 Fabian Wibowo
- 6 -
- 0 -
- 6 -
- 0 -
- - -
- - -
2 2 -
-
-
-
-
- I
Group B
No Name Arka Hiro Anjali Kirana Junarto Keisha Alison Halim Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Arka Hiro
- - -
- - -
- 0 -
- 6 -
- 3 -
- 6 -
2 - 2
-
-
-
-
- III
2 Anjali Kirana Junarto
- 6 -
- 0 -
- - -
- - -
- 6 -
- 0 -
2 2 -
-
-
-
-
- I
3 Keisha Alison Halim
- 6 -
- 3 -
- 0 -
- 6 -
- - -
- - -
2 1 1
-
-
-
-
- II
Group C
No Name Daryl Matthew Widjaja Corey Lau Denzel Law Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Daryl Matthew Widjaja
- - -
- - -
- 2 -
- 6 -
- 0 -
- 6 -
2 - 2
-
-
-
-
- III
2 Corey Lau
- 6 -
- 2 -
- - -
- - -
- 3 -
- 6 -
2 1 1
-
-
-
-
- II
3 Denzel Law
- 6 -
- 0 -
- 6 -
- 3 -
- - -
- - -
2 2 -
-
-
-
-
- I
  • 1
  • Fabian Wibowo

  • -
  • 6
  • -
  • 2
  • Denzel Law

  • -
  • 0
  • -
  • 3
  • Anjali Kirana Junarto

  • -
  • 6
  • -
  • 4
  • Corey Lau

  • -
  • 1
  • -
  •  
  • Fabian Wibowo

  • -
  • 6
  • -
  •  
  • Anjali Kirana Junarto

  • -
  • 1
  • -

Sportama Junior Grand Prix 10 & Under II - 2017
RED

Group A
No Name Gana Banyu Bryan Suryadi Nathan Cornelius Kim M Fakhri Akbar Siregar Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Gana Banyu
- - -
- - -
- 9 -
- 10 -
- 10 -
- 8 -
- 1 -
- 10 -
3 1 2
-
-
-
-
- -
2 Bryan Suryadi
- 10 -
- 9 -
- - -
- - -
- 10 -
- 1 -
- 8 -
- 10 -
3 2 1
-
-
-
-
58.3 II
3 Nathan Cornelius Kim
- 8 -
- 10 -
- 1 -
- 10 -
- - -
- - -
- 4 -
- 10 -
3 - 3
-
-
-
-
- -
4 M Fakhri Akbar Siregar
- 10 -
- 1 -
- 10 -
- 8 -
- 10 -
- 4 -
- - -
- - -
3 3 -
-
-
-
-
- I
Group B
No Name Justin Suryadi Jordan Seow Zach Arsa Soelistyo Darryl Matthew Widjaja Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Justin Suryadi
- - -
- - -
- 0 -
- 10 -
- 0 -
- 10 -
- 0 -
- 10 -
3 - 3
-
-
-
-
- -
2 Jordan Seow
- 10 -
- 0 -
- - -
- - -
- 6 -
- 10 -
- 6 -
- 10 -
3 1 2
-
-
-
-
- -
3 Zach Arsa Soelistyo
- 10 -
- 0 -
- 10 -
- 6 -
- - -
- - -
- 7 -
- 10 -
3 2 1
-
-
-
-
62.79 II
4 Darryl Matthew Widjaja
- 10 -
- 0 -
- 10 -
- 6 -
- 10 -
- 7 -
- - -
- - -
3 3 -
-
-
-
-
- I
Group C
No Name Lucas Emmanuel Surjo Gumanti Joshua Theodore Suryanto Max Newton Halim Gwen Emily Kurniawan Match Win Lose Set Game Games (%) Rank
1 Lucas Emmanuel Surjo Gumanti
- - -
- - -
- 6 -
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
3 - 3
-
-
-
-
- -
2 Joshua Theodore Suryanto
- 10 -
- 6 -
- - -
- - -
- 1 -
- 10 -
- 4 -
- 10 -
3 1 2
-
-
-
-
- -
3 Max Newton Halim
- 10 -
- 3 -
- 10 -
- 1 -
- - -
- - -
- 10 -
- 3 -
3 3 -
-
-
-
-
- I
4 Gwen Emily Kurniawan
- 10 -
- 4 -
- 10 -
- 4 -
- 3 -
- 10 -
- - -
- - -
3 2 1
-
-
-
-
56.0 II
  • 1
  • M Fakhri Akbar Siregar

  • -
  • 2
  • -
  • 2
  • Max Newton Halim

  • -
  • 10
  • -
  • 3
  • Darryl Matthew Widjaja

  • -
  • 10
  • -
  • 4
  • Zach Arsa Soelistyo

  • -
  • 8
  • -
  •  
  • Max Newton Halim

  • -
  • 10
  • -
  •  
  • Darryl Matthew Widjaja

  • -
  • 5
  • -
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sat Apr 2017 08:30:00 ORANGE Qualification - Pool A Match 2 Maximilian Marco Setjadi Fabian Wibowo
Sat Apr 2017 08:30:00 ORANGE Qualification - Pool B Match 2 Arka Hiro Keisha Alison Halim
Sat Apr 2017 09:15:00 ORANGE Qualification - Pool C Match 2 Daryl Matthew Widjaja Denzel Law
Sat Apr 2017 09:30:00 ORANGE Qualification - Pool A Match 3 Quirina Trea Fabian Wibowo
Sat Apr 2017 09:30:00 ORANGE Qualification - Pool B Match 3 Anjali Kirana Junarto Keisha Alison Halim
Sat Apr 2017 10:00:00 BOYS GREEN East Draw - 16th Round - 2 Sheraz Khan Kevin Marino Tedjomulja
Sat Apr 2017 10:00:00 BOYS GREEN East Draw - 16th Round - 3 Raharjo Wahono Rizky Suhendar
Sat Apr 2017 10:15:00 ORANGE Qualification - Pool C Match 3 Corey Lau Denzel Law
Sat Apr 2017 10:30:00 ORANGE Qualification - Pool A Match 1 Maximilian Marco Setjadi Quirina Trea
Sat Apr 2017 10:30:00 ORANGE Qualification - Pool B Match 1 Arka Hiro Anjali Kirana Junarto
Sat Apr 2017 11:00:00 BOYS GREEN East Draw - 16th Round - 4 Filbert Alexander Ibarat Jamond Tsang Suwandi
Sat Apr 2017 11:00:00 BOYS GREEN East Draw - 16th Round - 5 Vivaan Sukhadia Enzo Theodore Kamarga
Sat Apr 2017 11:00:00 BOYS GREEN East Draw - 16th Round - 6 Rehan Manoj Bharwani Cobey Lau
Sat Apr 2017 11:00:00 BOYS GREEN East Draw - 16th Round - 7 Edbert Rafael Kurniawan Fathony Akmal Wibawa
Sat Apr 2017 11:15:00 ORANGE Qualification - Pool C Match 1 Daryl Matthew Widjaja Corey Lau
Sat Apr 2017 12:00:00 GIRLS GREEN East Draw - Quarter Final - 2 Natasha Law Faiza Queena Safiya
Sat Apr 2017 12:00:00 GIRLS GREEN East Draw - Quarter Final - 3 Alina Zada Nugroho Sameera Talwar
Sat Apr 2017 12:00:00 GIRLS GREEN East Draw - Quarter Final - 4 Valisha Velle Chandra Sheryl Natalie Halim
Sat Apr 2017 13:00:00 BOYS GREEN East Draw - Quarter Final - 1 Brandon Marciano Lehman Sheraz Khan
Sat Apr 2017 14:00:00 BOYS GREEN East Draw - Quarter Final - 2 Rizky Suhendar Jamond Tsang Suwandi
Sat Apr 2017 14:00:00 BOYS GREEN East Draw - Quarter Final - 3 Enzo Theodore Kamarga Rehan Manoj Bharwani
Sat Apr 2017 14:00:00 BOYS GREEN East Draw - Quarter Final - 4 Edbert Rafael Kurniawan Keitaro Hendrajanto
Sat Apr 2017 14:00:00 BOYS GREEN West Draw - Quarter Final - 2 Raharjo Wahono Filbert Alexander Ibarat
Sat Apr 2017 15:00:00 BOYS GREEN West Draw - Quarter Final - 3 Vivaan Sukhadia Cobey Lau
Sat Apr 2017 15:00:00 GIRLS GREEN East Draw - Semi Final - 1 Emilia Michta Natasha Law
Sat Apr 2017 15:00:00 GIRLS GREEN East Draw - Semi Final - 2 Sameera Talwar Sheryl Natalie Halim
Sat Apr 2017 15:00:00 GIRLS GREEN West Draw - Semi Final - 2 Alina Zada Nugroho Valisha Velle Chandra
Starting At Draw Description Player 1 Player 2
Sun Apr 2017 09:00:00 ORANGE Semi Final - 1 Fabian Wibowo Denzel Law
Sun Apr 2017 09:30:00 BOYS GREEN East Draw - Semi Final - 1 Brandon Marciano Lehman Jamond Tsang Suwandi
Sun Apr 2017 09:30:00 BOYS GREEN East Draw - Semi Final - 2 Enzo Theodore Kamarga Keitaro Hendrajanto
Sun Apr 2017 09:30:00 ORANGE Semi Final - 2 Anjali Kirana Junarto Corey Lau
Sun Apr 2017 10:30:00 BOYS GREEN West Draw - Semi Final - 1 Kevin Marino Tedjomulja Filbert Alexander Ibarat
Sun Apr 2017 10:30:00 BOYS GREEN West Draw - Semi Final - 2 Vivaan Sukhadia Fathony Akmal Wibawa
Sun Apr 2017 10:30:00 ORANGE Final Fabian Wibowo Anjali Kirana Junarto
Sun Apr 2017 11:30:00 BOYS GREEN East Draw - Final Brandon Marciano Lehman Enzo Theodore Kamarga
Sun Apr 2017 11:30:00 GIRLS GREEN East Draw - Final Emilia Michta Sheryl Natalie Halim
Sun Apr 2017 11:30:00 GIRLS GREEN West Draw - Final Faiza Queena Safiya Valisha Velle Chandra
Sun Apr 2017 12:30:00 BOYS GREEN West Draw - Final Filbert Alexander Ibarat Vivaan Sukhadia
Loading…